הרצאות עם אנשי רוח מובילים הפכו לצורת בילוי שכיחה ופופולארית. במסגרת פרויקט ייחודי, בחודשים הקרובים נתארח מרצים שונים המומחים בתחומם לסדרת הרצאות מרתקת

אם בשנים האחרונות היה נדמה כי המסכים והרשתות החברתיות יצרו דור אשר עסוק ומקדש את החיצוניות, בשקט בשקט הפך הידע להיות מוצר הצריכה החם והפופולארי ביותר. כניסת הטלפון החכם לחיינו ונחשולי המידע אשר הגיעו בעקבותיו החלו לעורר את בלוטות החשיבה. לפתע הציוות הלא קונבנציונאלי של כוס יין, תיאולוגיה ומרצה מומחה הפך לסביר ומתקבל על הדעת. הרצאות על מגוון נושאים החלו להופיע בכל פינה, בין אם מדובר על תורת המשחקים ובין אם מדובר על פילוסופיה במאה ה-20, בין אם זה מתרחש בסלון הביתי ובין אם בחללים ייעודיים.  יותר ויותר מיזמים חברתיים ושיתופיים מתרחשים בשנים האחרונות ומעידים על תופעה רחבה יותר- הקהילתיות עושה קאמבק והשילוב של השניים יצר חווית בילוי בעלת ערך מוסף.

פרויקט ההרצאות נוצר מתוך אמונה כי למפגש בין אנשים יש כוח וכי חווית ההרצאה מקבלת מימד אחר כאשר היא נעשית בשיתוף עם מאזינים נוספים. כל הרצאה תעסוק בתחום מדעי שונה ותלווה במשקה ושיחה פתוחה עם המרצה. כל ההכנסות מאירועי ההרצאות ייתרמו לעמותות אשר עניינן הוא תמיכה ושיפור החינוך בפריפריות. הסדרה כוללת תשע הרצאות אשר יתפרשו לאורך תשעה חודשים.
v

koteret_yoram

כבר בתקופת יוון העתיקה ניסה אריסטו לעמוד על מאפייני האושר וחשיבותו לאדם אך רק בעשרות השנים האחרונות החל המדע המודרני לשאול את השאלה מה עושה את בני האדם מאושרים. פילוסופים ביולוגים אנשי דת ואמנים – כולם מנסים להתחקות אחר סוד האושר. בהרצאתו מה יש למדע לומר על אושר? מציג פרופ' יובל את התשובות המפתיעות שמצאו המדענים לשאלה והדרכים המוזרות בהן מצאו אותן. פרופ' יובל הוא פסיכיאטר פסיכואנליטיקאי וחוקר מוח המשמש כראש המכון לחקר המוח באוניברסיטת חיפה.

cta2

ה

koteret_Ilam

פקיד צעיר בן 26 העובד במשרד פטנטים בעיירה קטנה בשוויץ ועונה לשם אלברט איינשטיין, משנה לחלוטין את תפיסת המרחב והזמן. תורת היחסות, תגליתו המשפיעה ביותר, הפכה לנוסחה המפורסמת ביותר בהיסטוריה ושינתה את פני האנושות. גדולתו של איינשטיין הייתה נעוצה ביכולתו לראות מה שכל אחד רואה אך לחשוב על הדברים בצורה אחרת מכולם. בהרצאתו, גרוס, מגולל את סיפורו המרתק של המדען ומחבר אותו לזמננו אנו. עילם גרוס הוא ד"ר לפיסיקת חלקיקים אשר בין כל תאריו גם הוביל את צוות המדענים בחיפוש אחרי החלקיק האלוהי.

cta2

ה

koteret_neama

על אף שהחיידקים הממלאים את גופנו סבלו לאורך השנים מיחסי ציבור גרועים, עבודתה של ד"ר נעמה גבע – זטורסקי מוכיחה בדיוק ההפך. מחקריה לאורך השנים מראים כי לא רק שחיידקים אלו הכרחיים לתפקוד תקין של מערכת החיסון אלא שגם אכלוס מחדש של חיידקים מסוימים יכול לרפא ביעילות גבוהה מחלות שונות. בהרצאתה תדבר ד"ר גבע זטורסקי על יחסי הגומלין של גופינו עם החיידקים ועל האופן בו ניתן למקסם ולנצל את תועלתם לטובתנו. ד"ר נעמה גבע – זטורסקי בעלת פוסט דוקטוקרט מאוניברסיטת הרווארד ובעלת דוקטורט ממכון וייצמן.   

cta2

ה

koteret_eyal

לפי ד"ר דורון יצירתיות היא אחד המאפיינים החשובים שהאדם יכול לסגל לעצמו על מנת שיצליח ויהיה מאושר. לדעתו תכונת אופי זו עברה מהפכה גדולה במאה ה-21 וזאת לאור השינויים הנרחבים שחלו בעולם המודרני. הרצאתו של דורון עוסקת בקשר שבין יצירתיות ואושר והיא משלבת לכל אורכה אנקדוטות משעשעות מחיי הנישואים האהבה העבודה והמשפחה. ד"ר אייל דורון מרצה במרכז הבינתחומי וכן באוניברסיטת חיפה בנושאים הקשורים לחינוך ופיתוח היצירתיות והקוגניטיביות בקרב ילדים.

cta2

ה

koteret_yonatan

הסופר הישראלי האמון על שירי ילדים סיפורים וספרים שעיצבו את החברה שלנו על פני ארבעה עשורים מגיע למפגש אחד אינטימי בו ישתף על חווית הכתיבה והחיים בצל היצירה. מאז היותו ילד העדיף יהונתן גפן את הכתיבה על החיים עצמם עד שהוגדה כתרפיה עבורו וכיום – בהיותו גיבור ספרותי גפן מתיישב עם קוראיו כדי לספר על השפעות תרבותיות המלוות אותו מאז ומעולם.

cta2

ה

koteret_Liat

זה מאות שנים שנושא האהבה נחקר ונבחן מאין ספור נקודות מבט החל ממדע הפילוסופיה ועד יצירות אומנות – גדולי אנשי הרוח ניסו להתחקות אחר הרגש החמקמק שמניע את העולם. בהרצותיה מבקשת  ליאת יקיר, ד"ר לגנטיקה מולקולארית בהכשרתה, לבחון את רגש האהבה באוריינטציה פיסית. מהם התהליכים הגופניים אשר מתרחשים כשאנו חווים רגשות אהבה, כיצד תהליך האבולוציה הטביע בנו ידע מוקדם העוזר לנו לבחור את בני/בנות זוגנו והאם ביכולתנו לגרום לאנשים להתאהב בנו.

cta2

ה

koteret_shimon

זה עשרות שנים שאין ספור דיונים מתקיימים סביב שאלת משמעות החיים על ידי טובי הפילוסופים והמדענים. גישתו של ד"ר אזולאי מציעה כי על מנת להבין את משמעות החיים על הפילוסופיה לחזור אל האדם הפשוט ואל חיי המעשה כפי שהייתה בתקופת זוהרה. בהרצאתו אזולאי בוחן סוגיות כמו אושר מוסר הומור ומוות דרך נקודת מבטו הייחודית ומציע רעיונות מקוריים על האדם והחברה בני זמנינו. ד"ר אזולאי הוא בעל דוקטורט בפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית ועוסק בפיתוח תכניות פדגוגיות וחינוכיות. 

cta2

v

koteret_moran

בשנים האחרונות חקר המוח עבר מהפכה משמעותית וההבנה כי גבולות ויכולות המוח האנושי הם הרבה מעבר לידוע. היכולת להבין כיצד ניתן ל'גייס' את יכולות המוח לפתרון בעיות מורכבות ולצרכים שונים – כאלו שבעבר לא נתפסו כסבירים- שונים ממה ששוער עד כה. בהרצאתו ד"ר מורן סרף שופך אור על כמה מהתכונות החדשות שאנחנו מבינים שהמוח יכול להן וכיצד הניצול שלהן עשוי לשנות את הבנתנו את גבולות החשיבה. על האופן בו נרגיש בעתיד כאשר יחוברו מכונות למוח או כאשר נוכל להפעיל תכונות במוח שלא הייתה לנו גישה אליהן בעבר.

cta2