Turning The Tables

הספר "הופכות את היוצרות", אותו ערכה שירה גפן, מספר את הסיפורים האישיים המרגשים והמטלטלים של 20 נשים שורדות תעשיית הזנות, ומלווה בתערוכה אמנות. כל הרווחים ממכירת הספרים והיצירות יועברו לתרומה למען לשיקום נשים היוצאות מתעשיית הניצול המיני

נ

"עד גיל שלוש הייתי בכלא עם אמא שלי, ואז אימצו אותי, ובעצם שמה זה היה המקום הכי חרא שיכלו לקחת אותי אליו. במקום לשמור עליי, כולם בסוף רק פגעו בי. אני מבינה שהיו אילוצים להוציא אותי מהאמא שלי, אבל הם היו צריכים לבדוק לאן לוקחים אותי, ואף אחד לא שם לב. הבן שלהם היה נוגע בי. מגיל שש עד 16, עד שברחתי. הפער בינינו 10 שנים. משם הדרך הייתה מאוד קצרה לגיהינום.

 

ואז הגיעו הסמים. קרסתי, מוסדות, ברדקים, וכמובן העבודה. העדפתי שיפגעו בי במקום אחר במקום בבית. תמיד כשהייתי עובדת הייתי אומרת לעצמי, טוב, עדיף לאכול את זה פה מלאכול את זה בבית. עדיף לקחת את זה מאנשים זרים, לא מאנשים שאמורים להיות קרובים אליי. ככה האישור שלי לחיים האלה התחיל".

נ

נ

הספר "הופכות את היוצרות", אותו ערכה הבמאית והסופרת שירה גפן בתהליך שנמשך כשנתיים, מספר את הסיפורים האישיים המרגשים והמטלטלים של 20 נשים שורדות תעשיית הזנות. גפן נפגשה עם נשים אשר עוברות תהליך שיקום מקיף, כשחלקן עדיין בזנות פעילה. היא שוחחה, הקליטה ותמללה את סיפוריהן תוך הקפדה לא לשנות את שפתן. הספר רואה אור במטרה לספר את סיפורי הנשים שקולן לא נשמע, נשים שהצליחו להיחלץ מהמקום הכי נמוך אליו אפשר להגיע, ומתוך הריסות נפש וגוף הרימו ראש והולידו את עצמן מחדש.

נ

 

נ

הספר מלווה בעבודות שיצרו 20 אמניות ישראליות בהשראתן של הנשים השורדות. האמנית והאוצרת ביני שריד סי פרשה בפני הנשים השורדות כרטיסיות עליהן מודפסים ציורים של האמניות השונות, וכל אחת בחרה בעבודה שנגעה בה. לאחר בחירת העבודה, צמדי הנשים והאמניות נפגשו, והאמניות החלו ליצור עבודות בהשראת סיפור החיים של כל שורדת ושורדת. היצירות כולן מוצגות בתערוכה הפתוחה לקהל הרחב, המתקיימת בגלריה של מרכז תאו בהרצליה בין התאריכים 4-31 במאי 2021.

נ

נ

האמניות המשתתפות בפרויקט הן שרון רשב״ם פרופ, שחר אבנט, ורד אהרונוביץ, רעות פרסטר, שגית פרידמן הלל, שרון פידל, אליסיה שחף, ילנה ליאור שטיינר, לידה שרת מסר, הילה לביב, אור תמר לב־און, גילי כהן, עפרה קובלינר, חגית אונמני רובינשטיין, ג׳ניפר בלוך, שרה הילית שפר, ענת נינה,  בר נתן שלו, שני נחמיאס, אהרונה ריינר, שרון פידל, דליה רונן.

נ

 

נ

"במהלך המפגשים, אצל חלק מהצמדים הגבולות שחצצו בין העולמות השונים התפוגגו, ולאט לאט חשפו נקודות דמיון משותפות המסתתרות מתחת למעטה הביוגרפיה וההגדרות, וגילו שבכל אחת מאיתנו מצוי אזור מופקר, מוזנח, אבל בכל אחת מאיתנו מצוי גם הכוח לנסות לשנות את גורלה", מספרת שירה גפן. כל הרווחים ממכירת הספרים ויצירות האמנות יועברו לעמותת "הופכות את היוצרות" לשיקום נשים היוצאות מתעשיית הניצול המיני.

נ

נ

הפרויקט ראה אור בתמיכת פקטורי 54 כחלק מפעילות החברה למען נשים. החברה רואה חשיבות אדירה במתן תשומת לב לעובדה כי נשים הפונות אל תעשיית הניצול המיני הן קורבנות ואינן בוחרות במצבן. תמיכה בפרויקטים מסוג זה היא חלק מהאחריות החברתית של כולנו בסיוע למגוון שכבות באוכלוסייה, בכדי להעלות את המודעות ולשקף את המציאות בישראל במטרה להביא יחד לשינוי אמיתי.

נ

נ

"הופכות את היוצרות" היא עמותה המסייעת לנשים לצאת ממעגל הזנות ובשיקומן. במרכזי העמותה בתל אביב ובחיפה מקבלת כל אישה תמיכה מקיפה כדי שתוכל להתייצב ולהתחזק אישית וכלכלית, ולבנות לעצמה חיים חדשים. בכל מרכז פועל בית ספר שיקומי לאופנה ששם דגש על יצירה, ביטוי אישי, ערך עצמי והגשמה. לצדו פועל מרכז סיוע רב תחומי המספק שירות פסיכוסוציאלי ועזרה מקצועית בכל תחומי החיים. הסיוע ניתן לכל אישה וטרנסג'נדרית ללא תשלום או תנאי קבלה.

נ

 

 

 

נ

מחיר הספר: 69 ₪. ניתן לרכוש את הספר בחנויות ובאתר FACTORY 54 וכן באתר E-VRIT.

לרכישת הספר באתר עברית

לרכישת הספר באתר פקטורי