All About the Coffee Table Books

למרות חזותם המודרנית, ספרי שולחן הקפה אוזכרו כבר בשנת 1581. כל מה שרציתם לדעת עליהם נמצא כאן

באחד מהפרקים של הסדרה "סיינפלד" עולה במוחו של קריימר רעיון לעשות ספר שולחן קפה על ספרי שולחנות קפה. ההמצאה הזו של קריימר היא בהחלט מבריקה, כי ספר כזה אכן יוכל לענות על כל הקטגוריות שמגדירות את ספרי שולחן הקפה. ספרי שולחנות הקפה, אשר זכו בעברית לשם "ספר מתנה", הינם ספרים מרהיבים המגיעים בפורמט אלבומי עם כריכה קשה, מודפסים על גבי נייר כרומו צבעוני ומלאים בעיקר בתמונות. את הספרים האלה, נוהגים להניח בחדר האירוח בבית ומטרתם לשדר טעם טוב ולעורר השראה לשיחות סלון. בעוד ששימושם העיקרי הוא בעיקר לתצוגה, בהרבה מספרים אלו, נוכל ללמוד בהנאה על ההיסטוריה של התחומים אותם הם מציגים או על הביוגרפיה של האנשים בהם הם עוסקים.   

כיום, קיימים בשוק, ספרים מרהיבים העוסקים במגוון תחומים. אופנה, מוזיקה, קולנוע, קומיקס, אומנות, עולם הטבע וכיו', מוצגים בהם באופן מרהיב שעושה חשק להמשיך ולדפדף עוד ועוד.

למרות הרושם החדשני שמאפיין ספרים אלו, רמז להם, מצוי כבר בחיבורו של הפילוסוף מישל דה מונטן, “Upon some verses of Virgil” שיצא לאור בשנת 1581. בחיבור זה, מעיר דה מונטן על כך שחיבוריו משמשים את הגברות אך ורק לתצוגה תחת חלון הטרקלין ואינם זוכים ליחס רציני. עם זאת, את הקרדיט להמצאתו של ספר שולחן הקפה המודרני, נהוג לתת לדויד בראואר. 

בראואר, שפעל רבות בתחום שימור איכות הסביבה, העמיד סדרה של 20 ספרים בפורמט דומה לזה המוכר לנו כיום. הספרים הציגו בראווה תצלומי טבע שלוו במעט טקסט והראשון שבהם, This is the American earth, ראה אור בשנת 1960.

אבל תחילתה של המהפכה הגדולה בתחום ספרי שולחן הקפה, נטועה אי שם בשנת 1980, כשנער בן 18, בשם בנדיקט טאשן, מחליט לפתוח בעיר קלן שבגרמניה, חנות קטנה, המציעה חוברות קומיקס חדשות ונדירות. החנות הזו, היא הזרע, שהוביל מאוחר יותר, להיווסדה של הוצאת טאשן הגרמנית, שנחשבת כיום לאחת מהוצאות הספרים הגדולות והחשובות, בעולם ספרי הפנאי והראווה.

v

tashchen

v

מאז שנות ה-80, טאשן הצעיר לא הפסיק לרגע לעשות את מה שהוא אוהב וזה כנראה סוד ההצלחה של המותג שלו. כיום, על כל תחום מתחומי ההוצאה מופקד צוות עורכים מומחים ששוקדים על  התחקיר ועל הקונספט של כל ספר וספר ומייצרים תוצרים שאצורים ממש כמו תערוכה. המוטו שלפיו בנדיקט טאשן פעל לאורך כל הדרך, הוא לפרסם רק את מה שמעניין אותו והוא עושה זאת במטרה לייצר אובייקטים שפונים לכל החושים. המגע והריח, עבורו, לא פחות חשובים בספר ממה שנקלט בחוש הראייה. איכות, אלגנטיות ותשוקה עטופים בספריו בכריכות מושכות, כאילו היו אקססורי נחשק.

v

כשהספרייה הביתית של זמננו, היא חלק אינטגרלי מהעיצוב והאסתטיקה של הבית, והספרים שאנחנו בוחרים, מעידים על טעמנו בדיוק כמו שמעידים עליו הפריטים שאנו בוחרים ללבוש, אפשר להבין מדוע דווקא טאשן, הפכה בתקופה האחרונה, לאחת מההוצאות הפופולאריות ביותר בתחום ספרי שולחן הקפה.

v

Rick Owens

מעטים הם המעצבים כמו ריק אוונס שעבודתם מזוהה באופן מיידי כל כך על ידי חתכים והטיות טקסטיל בלבד. ב2003 אוונס הציג את עיצוביו בפריס ומשם החל להגדיר גל אוונגרדי שסחף את מבקרי האופנה. מראיונות לתהליכי עבודה על קולקציות ועד לרגעים אנושיים ואינטימיים – אסופת הצילומים והסיפורים הזו היא חלון המשקיף על אמן גדול בעידן המודרני שאנו חיים בו.

ה

rick_book

v

Wonder Woman

כחלק מתרבות הפופ, ניצבת "וונדר וומן" כמודל לחיקוי למען הצדק והשוויון בין המינים. ספר זה מאגד את יצירותיו של ויליאם מולטון, היוצר של "וונדר וומן", לכדי אוסף איורים ייחודיים של הדמות הנערצת. לצד האיורים מובאים טקסטים מאת פול לויץ, כותב קומיקס ועורך שאף כיהן כנשיאה של חברת DCאת גל גדות אמנם לא תמצאו כאן אבל זהו בהחלט ספר קומיקס שמהווה חוויה ציורית, המשלבת אמירה פמיניסטית דרך דמות על זמנית.


v

wonderW_book

v

Rooftops Islands in the Sky

הבנייה העירונית של ימינו, נדרשת לפתרונות ארכיטקטוניים שיתנו מענה לצפיפות האוכלוסין ההולכת וגוברת. אדריכלים מתבקשים לחשוב על צורות בנייה חדשות ויצירתיות. הנוף האורבאני פולש אל תחומים חדשים, ביניהם גם אל גגות הבניינים. גג הבניין, שנתפס פעם כאלמנט פונקציונאלי בלבד, הפך בשנים האחרונות לשטח פופולארי בשל יכולתו להציע אפשרויות לחללי מגורים חדשים. אדריכלים ומעצבים רואים בהם אתגר המעניק להם יכולת לבטא את מומחיותם ויצירתיותם. ברים או מסעדות, אינסטלציות אומנותיות וגנים, הספר מספר את סיפורם של מגוון עיצובים מתוחכמים ועדכניים, היכולים לשמש כמדריך למימד העירוני החדש. דרך פסגותיה, נשקפת העיר בצורה מרגשת, מסידני להונג קונג, אוסלו או שיקגו.

v

roof_book

v

Gisele Bundchen

תצוגת האביב של אלכסנדר מקווין ב-1998 זכורה עד היום כזו שהשיקה את דוגמנית העל ג'יזל בונשנט לעולם. רק בת 18, עשתה את דרכה מברזיל לפריז ומשם לצמרת תעשיית האופנה. הספר מכיל אסופה של יותר מ-300 תצלומים אייקוניים כשהוא מנציח את שעריה המפורסמים ותיעודים מתצוגות האופנה לצד זווית אישית החוצה את עבודותיה של ג'יזל עבור מותגי האופנה והיופי הגדולים.

v

gisele_book

v

peckshots_BOOKS_coffee