עיסוק עצמי אובססיבי מול אחריות סביבתית, צרכנות פזרנית מול מינימליזם מוקפד, העצמה נשית בעידן METOO# ומבול של אופנה "מכוערת". הערב אנחנו סוגרים עשור של מגמות מנוגדות ותופעות פורצות דרך, ומישירים מבט אופטימי אל עבר העשור הבא

t

t

REAL LIFE VS SOCIAL MEDIA

המגמה הבולטת ביותר בעשור האחרון היא כניסתן של הרשתות החברתיות, והתיעוד העצמי האובססיבי שהגיע איתן. מעל כולן בולטת רשת אינסטגרם, שנכנסה לחיינו, השתלטה לנו על התודעה, ערבבה את כל הקלפים ושינתה את חוקי המשחק. אם עשיתם משהו מגניב וזה לא מתועד בסטורי, כנראה זה לא באמת קרה. בהיבט האופנתי, אינסטגרם השפיעה רבות על תעשיית האופנה, כששינתה את הרגלי הצריכה ואת היחס למותגים, הצמיחה כוכבים משלה והולידה את המונח Influencers.

א

א

I'M A WOMAN, WHAT'S YOUR SUPERPOWER?

אחת הסדרות הבולטות והמדוברות בעשור האחרון היתה "סיפורה של שפחה"', דרמה עטורת פרסים המבוססת על ספרה של מרגרט אטווד. הסדרה מציגה מציאות אפוקליפטית שבה אישה היא למעשה לא יותר מרחם מהלך. אך במקביל, בעולם האמיתי, ניתן לכנות את העשור האחרון כעשור של המין הנשי, תקופה שבה נשים העזו לעמוד על שלהן ולהילחם בעוולות ההיסטוריות. כמובן שהתופעה הבולטת ביותר היתה מחאת METOO# שהחלה ברשת וסחפה אחריה נשים ברחבי העולם וביניהן הכוכבות הגדולות ביותר בהוליווד והנשים הכי משפיעות במשק ובכלכלה העולמית. המחאה שינתה את התודעה ואת החוקים, והפיחה תקווה לשוויון הזדמנויות מלא בין המינים ויצירת עולם בטוח יותר לנשים. בהיבט הפוליטי, שנת 2019 הסתיימה בידיעה משמחת על מנהיגת המדינה הצעירה בעולם – סאנה מארין בת ה-34, שנבחרת לתפקיד ראשת ממשלת פינלנד, עם קואליציה שמונהגת על ידי חמש נשים.

Y

א

T

Diversity: ALL WOMEN ARE BEAUTIFUL

ההעצמה הנשית הורגשה גם בעולם האופנה, שהחל לפרוץ גבולות בכל הנוגע לתפיסות היופי המקובלות, והחל להציג מגוון של נשים בקמפיינים ובהפקות. דוגמניות שחורות, דוגמניות פלאס-סייז, דוגמניות מבוגרות, דוגמניות הריוניות, דוגמניות טרנסג'נדריות, דוגמניות אנדרוגיניות ועוד. מותגים משפיעים וכן סוכנויות דוגמניות אף הצהירו שהם מחפשים את הדוגמניות שלהם כמה שפחות מושלמות, וכמה שיותר "רגילות". זה היה עשור שבו תעשיית האופנה החלה לגלות פתיחות וליברליות, בין אם לפעמים מדובר היה בגימיק ובין אם כהצהרה חברתית.

א

א

GREEN IS THE NEW BLACK

לצד הריכוז העצמי והתיעוד ברשתות החברתיות, איכשהו הצלחנו לרגעים מסוימים להפסיק לחשוב רק על עצמנו, ולהתחיל לדאוג לעתידו של כדור הארץ, או לפחות להתבייש להשתמש בכלים חד פעמיים. זה גם משהו. בהיבט האופנתי התחלנו לתרגל את מגמת המינימליזם, כשהפצנו והפנמנו מסרים של אחריות חברתית, צריכה נבונה ובניית מלתחה חכמה.

א

א

UGLY FASHION

טרנדים עולים ויורדים, באים והולכים, נעלמים כאילו לא היו וחוזרים כאילו לא נעלמו. אבל אחת המגמות הבלתי נשכחות שייכת להתעקשות של בתי האופנה לעצב דגמים בעיצובים מופרכים ובפרופורציות מעוותות, וההתעקשות של אושיות הסטייל לחבק את התופעה. לוק מחמיא זה הכי 2010. הסטייליסטים נאלצו להתמודד עם הכל מהכל, כשהטרנד החם ביותר היה הסטריט-וור שהתמקם במרכז הבמה. שילובים של טרנינג וסטילטו, ז'קט מחויט עם טייץ קצר ושמלת פאייטים עם סניקרס נראו בכל מקום, וליוו נשים בפורמט DAY TO NIGHT מחדר הכושר אל המשרד ולדרינק שאחרי.

T

t

TRUMPLAND

אם מישהו היה אומר לנו לפני עשר שנים שבקרוב איש העסקים המיליארדר ומנחה תכנית הריאליטי השערורייתי דונלד טראמפ יהיה מנהיג העולם החופשי, אין סיכוי שהיינו מאמינים. נשיא ארה"ב השולט במעצמה והכלכלה הגדולה בעולם מנהל את כל האופרציה הזאת, שלבסוף משפיעה על כולנו, דרך ציוצים חסרי עכבות בטוויטר. עם לא מעט היבטים שנויים במחלוקת של נרקיסיזם וגזענות, הוא מתנגש במנהיגים דיקטטורים, מדיח פומבית בכירים מהבית הלבן, מתקוטט עם כוכבות פורנו לשעבר וחוסם דוגמניות שמעזות לכתוב. האם תם עידן הקלאסה והאלגנטיות בפוליטיקה האמריקאית?

t