The 5 Best Movies For Sneakerheads

סניקרהדז, סידרנו לכם תעסוקה לזמנכם הפנוי: חמישה סרטים שהם צפיית חובה + סדרה חדשה בנטפליקס

לא צריך סדרה בנטפליקס כדי להבין שסניקרס הפכו לתופעה גלובלית, הרי היום נעלי סניקרס נמצאות בכל מקום, מחדרי ישיבות במשרדים מעונבים, דרך שיטוט ברחובות ועד למסיבות אקסקלוסיביות. ובכל זאת, נחמד לדעת שתחום שהתחיל כנישה קטנה בקרב תת-תרבויות, הפך היום למיינסטרים לכל דבר. פתאום כולם רוצים להיות סניקרהדז.

הסדרה "Sneakerheads" שעלתה בנטפליקס מצליחה להעביר את כל התופעות החדשות שצצו סביב תרבות הסניקרס, אבל בעיקר ממחישה את הפערים בין הדורות השונים – בין אלו שגדלו בתחילת שנות התשעים והפכו לדור המייסדים, לבין הדור הצעיר שהתאהב באותם נעליים לאחר שלושים שנה בדיוק. אך הרעיון לסדרה על סניקרס הוא לא דבר חדש, למעשה השורשים שלה נעוצים בסרטים שיצאו בתור הזהב של נייקי, מסוף שנות השמונים עד סוף שנות התשעים. הסרטים שבהם נעלי סניקרס הוצגו ככוכבות הראשיות, לא פחות מהשחקנים עצמם, הפכו לקלאסיקה עם השנים, והם צפיית חובה לכל מי שרואה את עצמו כסניקרהד.

אלו חמשת הסרטים שכל סניקרהד חייב להכיר:

White Men Can't Jump (1992)

סרט הסניקרס האולטימטיבי, בעיקר מאחר וכדורסל הוא הבסיס שעליו נבנתה תרבות הסניקרס. בילי הויל (וודי הרלסון) מנצל את העובדה שהוא בחור לבן כדי לגרום לשחקני כדורסל שחורים לחשוב שהם יכולים לנצח אותו, ואז ולהוציא מהם כסף בקלות. הכוכבת הגדולה של הסרט היא הנייקי אייר קומנד פורס, מגף כדורסל מפלצתי – והנעל ששיחק איתה הכדורסלן האמריקאי דיוויד רובינסון.

הנעל הפכה להיות כל כך מזוהה עם הסרט, שעם השנים הדגם שהרלסון נעל זכה לכינוי בילי הויל. כוכבות המשנה הן נעלי הכדורסל מתחילת שנות התשעים, שכל אחת מהן הייתה פריצת דרך עיצובית וטכנולוגית. כך ניתן למצוא בסרט את ה-אייר ג׳ורדן 5, אייר ג׳ורדן 6, ריבוק פאמפ אומני זון וקונברס פרו קונקווסט. מלבד כל אלו, הסרט הוא קפסולה של תקופה, מסע בזמן לאופנת רחוב שכללה חולצות אוברסייז, ג’ינסים מנופחים, לוגו ענק, אוברולים, כובעי סייקלינג, חליפות ספורט מניילון, והכל עם שילובי צבעים מוגזמים. מין שזירה משונה בין שנות השמונים הזרחניות לשנות התשעים המקושקשות.

He Got Game (1998)
הסרט הזה הוא זיקוק של אמצע שנות התשעים ותחושת "הכל גדול מהחיים" שאפיינה את התקופה. ג׳ייק שאטלוורת׳ מקבל שחרור זמני מהכלא כדי לשכנע את הבן שלו ג׳יזס (ריי אלן) להצטרף למכללת ביג סטייט. יש ימבה כוכבות משנה בסרט, בעיקר קלאסיקות כדורסל כמו נייקי אייר מור אפטמפו 96, מור אפטמפו 97, ונייקי זום פלייט 95.

הכוכבות הגדולות של הסרט ואלו שמקבלות את מירב החשיפה הן ללא ספק הנייקי אייר פואומפוזית פרו והאייר ג׳ורדן 13, שיצאו בשנה שבה צולם הסרט. מלבד כל אלו, הבמאי ספייק לי דאג לשלל הופעות אורח של כוכבי NBA כמו שאקיל אוניל, צ׳ארלס בארקלי, רג׳י מילר וכמובן מייקל ג׳ורדן.

Do The Right Thing (1989)
עוד קלאסיקה של ספייק לי, שתמיד יודע לקחת תופעות תרבותיות רלוונטיות ולהפוך אותן לסצנות קולנוע עוצמתיות. הסרט הזה הוא מאסט בקרב סניקרהדז בזכות סצנה אחת שבה בחור לבן עם חולצה של לארי בירד דורך בטעות על האייר ג׳ורדן 4 ווייט סמנט של השחקן ג’יאנקרלו אספוזיטו.

המהומה שמתעוררת בעקבות המעשה התמים הפכה לקלאסיקה עם השנים, בעיקר מאחר וזו הפעם הראשונה שהדרך שבה סניקרהדז חושבים ומתנהגים זוכה לאזכור בתרבות הפופולרית. יש עוד קלאסיקה שמככבת בסרט, האייר טריינר 3 מדיסין בול, שנועל הכוכב הראשי של הסרט – מוקי (ספייק לי).

Back To The Future Part II (1989)
סרט קלאסי מכל כך הרבה בחינות, אבל עבור סניקרהדז בזכות סצנה אחת שבה מרטי מקפליי (מייקל ג׳יי פוקס) נועל את הנייקי מאג ובאורח פלאי הן נשרכות מעצמן. ככה חשבו שיראה העתיד ב-1989.

עם השנים יתברר שהנייקי מאג לא הייתה קוריוז, אלא דגם חשוב שהשפיע על עשרות סניקרס אחריו, ביניהן הנייקי אייר ייזי 1 של קניה ווסט, האייר פיר אוף גוד 1 של ג׳רי לורנזו, וכמובן האדופט BB שהן נעלי כדורסל מקצועיות שנשרכות מעצמן. הנייקי מאג הושקו לראשונה לציבור בשנת 2011, ובשנת 2016 יצאה מהדורה ראשונה של המאג עם מערכת שריכה אוטומטית, ממש כמו בסרט.

Space Jam (1996)

קומדיה קלילה לכל המשפחה בכיכובם של מייקל ג׳ורדן ובאגס באני. ג׳ורדן עוזר להציל את חבורת הלוני טונס לאחר שנחטפו על ידי חייזרים מהחלל. קולקציית כוכבות המשנה לסרט כוללת את אייר ג׳ורדן 9, אייר מקס טרייאקס 95, אייר אפטמפו מיד 95 ואייר ג׳ורדן 10. הכוכבת הגדולה ביותר של הסרט היא האייר ג׳ורדן 11 ספייס ג׳אם, שעד היום נחשבת לאחת מהקולורווייז הנחשקים ביותר של הדגם.

ג׳ורדן חזר לשחק כדורסל באותה שנה עם האייר ג׳ורדן 11. הוא לא יכל לבקש מקדם מכירות טוב יותר מהסרט, והנעל לא יכלה לבקש מקדם מכירות טוב יותר מחזרה של ג׳ורדן למגרשים. לאחרונה צולמה גרסת המשך לסרט בכיכובו של לברון ג׳יימס, והיא אמורה לצאת במהלך 2021.

DISCOVER MORE